Hayatın eğlenceli yanlarını paylaşalım! - Kansizvampir.blogspot.com.tr

Blogger tarafından desteklenmektedir.

Neden gök gürlüyor?


Şimdi küçüklükten beridir gök gürültüleri ve şimşekler kimimizin korkulu rüyası olmuştur. Kimimiz hala hayvan gibi tırsıyodur. Ama çok garip değil mi yahu? Davul çalar gibi ötüyor.

İlkokuldayken öğretmenlerime sorardım "öğretmenim neden gök gürüldüyor?" diye. Onlar da "iki tane erkek bulut bir tane kız buluta aşık olmuşlar o yüzden kavga ettikçe gök gürüldüyor" derlerdi. Çocuk aklıyla insan inanıyor tabi. Şimdi bulun ulaan o hocaları bana bulun lan!!!!!

Gayette bilimsel bir açıklaması varmış oysaki.


Ki şöyle açıklayacak olursak:
Gök gürlemesi en çok yaz aylarında görülür. Kış aylarınad kar yağarken şimşek , yıldırım ve gök gürültüsü çok nadiren görülmektedir. Hava ılık ve nemli iken yükselen havanın etkisiyle çakan şimşek veya yıldırımın oluşturduğu sıcaklık alçak ve yüksek hava basıncı arasında 30.000 dereceye kadar yükselir ve hava aniden genleşir. Normal atmosfer basıncının 100 katı bir basınçla ses hızından çok daha hızlı ses dalgaları oluşturur.Bu kulaklarımıza bir patlama sesi olarak ulaşır Buna gök gürlemesi denir.
Şimşek yeryüzüne inerken ve tekrar yukarı doğru çıkarken iki farklı gök gürültüsü oluşturur. Yukarı çıkarken oluşturduğu elektrik akımı daha güçlü olduğundan kulağımıza ikinci ses daha yüksek gelir.
yıldırım veya şimşeğin görülmesi ile gök gürlemesi arasında geçen süre saniye olarak ölçülür. Bu süre üçe bölünürse yıldırımın veya şimşeğin mesafesi kilometre cinsinden bulunabilir. 

Bir de yıldırım olayı var. Yıldırım düşmesi ise gayet ciddi bir durum. Şanssızsanız öbür tarafa bile gidebilirsiniz. Yıldırımın oluşumu ise şöyle:

Yıldırım, bulut ile yer arasında meydana gelen yüksek gerilimli bir elektrik boşalmasıdır. Yıldırımın meydana gelebilmesi için bulut ve yerin farklı elektrik yüklerine sahip olması ve belirli bir potansiyel farka erişmesi gerekmektedir. Genellikle bulutun yere yakın olan bölümleri negatif, yer ise pozitif yüklü elektriğe sahiptir. 

Bazı koşullarda bunun tersi de olabilir. Bulutla yer arasındaki potansiyel farkı artarak belirli bir değere eriştiğinde, hava iletken olmamasına rağmen hava içerisinde iletken bir kanal oluşur ve elektriksel boşalma başlar, yani yıldırım meydana gelir. Yıldırım olayı, her ne kadar yıldırım düşmesi olarak bilinse de bulut ile yer arasındaki negatif ve pozitif elektrik yüklerinin pozisyonlarına göre bazen buluttan yere doğru, bazen de yerden buluta doğru olmaktadır.

Yıldırım, sadece dikey gelişmeli bulut olan kümülonimbus (Cb) bulutunun varlığında oluşabilir. Normal bir vatandaş için Cb bulutunu tespit etmek zor olabilir, ancak sağanak yağış, şimşek ve gök gürültüsünün olması, Cb bulutunun varlığını gösterir.

Yıldırım olayında ortaya çıkan enerji yaklaşık 1010 joule kadar olup bu enerji saniyenin milyonda biri zarfında geçtiği hava sütununun sıcaklığını 15000 °C’ye kadar ısıtabilir. İşte yıldırımın yakıcı ve yıkıcı etkisi açığa çıkan bu enerjinin sonucudur. Bir insana yıldırım çarpma olasılığı 600 binde birdir. Yıldırım çarpmış bir kazazedeye dokunmak tehlikeli değildir.dokunulduğu zaman çarpılma tehlikesi yoktur.
Tamam da olm nasıl koruncaz yıldırımdan?
Yıldırım oluşmasında meteorolojik şartların yanı sıra yer yüzeyinin durumu da çok önemlidir. Yüksek binalar, ağaçlar ve metalik eşyalar gibi iyonlaştırıcı malzemeler yıldırım oluşumu için uygun koşullar hazırlarlar. Can ve mal kaybını en aza indirebilmek için aşağıda belirtilen hususlar dikkate alınmalıdır:

  • Yüksek bina ve yapılarda (minare gibi) paratoner (yıldırımsavar) kullanılmalı.
  • Yıldırım riski olan havalarda ağaç, bayrak ve telefon direkleri gibi yüksek objelerden uzak durulmalı.
  • Metalik eşyalardan uzak durulmalı ancak otomobillerin lastikleri yalıtkan olduğu için otomobil içleri güvenli yerlerdir.
  • Açık arazide iseniz yere çömelerek oturun, kesinlikle yere yatmayın.
  • Su üzerinde iseniz derhal karaya çıkmaya çalışın.
  • Şemsiye gibi sivri metal içeren eşyaları kullanmayın.
  • Açık arazide gruplar halinde durulmamalı.
  • Elektrikli eşyaları fişlerinden çekin mümkün olduğunca kullanmayın.
    Bugünlük benden bu kadar. Bir başka araştırma yazımızda yine görüşmek üzere. Sizleri seviyore.
 Bu da naçizane benim çektiğim yıldırım videosu:Google plus'ta paylaş

Yazar Kansız Vampir

Aslında çok iyi bi vampirmişim ama küçük yaşta kafama uçak düşmüş ondan sonra böyle olmuşum. Ben olsam ben de beni severdim siz de haklısınız tabi.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Not: Disqus size üye olmadan sosyal medya hesaplarınızdan herhangi biriyle güvenli yorum atabilmenizi sağlar.